سخن روز /
شرکت تعاونی کشاورزی پنبه کاران بجنورد نمونه یک تعاونی موفق
1399/07/27

به گزارش روابط عمومی تعاون روستایی خراسان شمالی، شرکت تعاونی کشاورزی پنبه کاران بجنورد در سال 1368 با سرمایه اولیه ثبتی 35 میلیون ریال تأسیس شده و تعداد اعضاء تحت پوشش آن در حال حاضر 1260 نفر می باشد.

این شرکت در سال 1396 با کاهش نرخ پنبه در جهت حمایت از کشاورزان و با صدور مجوز از طریق سازمان مرکزی تعاون روستایی، بعنوان مباشر در خرید تضمینی پنبه در استان خراسان شمالی انتخاب گردید. عملکرد مناسب این شرکت موجب افزایش نرخ خرید پنبه در استان شده و به سبب پرداخت بموقع وجه پنبه به کشاورزان موجبات افزایش رضایتمندی کشاورزی را ایجاد نمود. همچنین پنیه خریداری شده توسط این شرکت به سبب کیفیت بالای انواع رقوم خریداری شده در همان سال حائز رتبه برتر کشوری گردید.

عمده فعالیت این شرکت در سال های جاری تهیه رقوم مناسب بذری با توجه به نوع اقلیم منطقه و توزیع میان کشاورزان بوده است. با توجه به استقبال کشاورزان از نوع بذرهای ارائه شده توسط شرکت فوق، در حال حاضر مقدار بیش از 170 هکتار از اراضی شهرستان مانه و سملقان بصورت کشت قراردادی تحت نظارت این شرکت قرار گرفته است که کلیه مراحل کاشت تا برداشت زیر نظر کارشناس خبره این تعاونی انجام شده بطوریکه راندمان تولید از 2 تن در هکتار که میانگین استانی بوده است در مزارع طرف قرارداد با این تعاونی به 5 تن در هکتار افزایش پیدا کرده است و در نهایت محصول تولیدی بصورت توافقی به قیمت روز از ایشان خریداری و احصا می گردد، که این مهم باعث افزایش درآمد و توسعه کشت پنبه گردیده است. همچنین در جهت حمایت از کشاورزان این شرکت اقدام به تهیه کود شیمیایی و انواع سموم مورد نیاز ایشان نموده و در فواصل زمانی مناسب در اختیار آنها قرار داده می شود.

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:5 :1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal